881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

Miewasz bóle głowy, czujesz się zmęczona albo rozdrażniona, a do tego masz większą ochotę na słodycze? To może oznaczać tylko jedno – niedobór chromu.

Chrom jest mikropierwiastkiem i nasz organizm nie potrzebuje go zbyt wiele, by odpowiednio funkcjonować. Jednak brak odpowiedniej diety może prowadzić do jego niedoboru.

Gdy spożywamy w nadmiarze cukry proste, czyli słodycze lub białe pieczywo, ograniczamy przyswajanie chromu. Jest podobnie, gdy jemy dużo mięsa.

Chrom wspomaga przemianę materii, co sprawia spalaniu tkanki tłuszczowej i bierze udział w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Gdy zjemy coś słodkiego podnosi się poziom glukozy we krwi, co oczywiście nie jest korzystne dla naszego zdrowia. By go obniżyć następuje produkcja insuliny, a chrom jest jednym z kluczowych czynników, który nasila efekt jej działania.

Nie jest jednak prosto rozpoznać niedobory chromu. Mogą to być m.in. ból głowy, ciągłe zmęczenie, drażliwość, niepokój, drętwienie lub mrowienie palców, ale też wzrost poziomu cukru we krwi czy cholesterolu. Niedobór chromu powoduje też wzmożoną ochotę na słodycze.

Nadmiar słodyczy, pieczywo pszenne, żywność mocno przetworzona utrudnia wchłanianie chromu. By temu zapobiec należy do codziennych posiłków dodać orzechy, produkty zbożowe pełnoziarniste, drożdże, rośliny strączkowe, ryby czy jabłka.