881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

To duża odpowiedzialność, ale nie zniechęcaj się. Oto dziesięć rozsądnych wskazówek, które pomogą ci zacząć.

 

Modlitwa z twoim dzieckiem jest istotną częścią naszej wiary. Nieważne, czy jesteś rodzicem, chrzestnym, ciocią, wujkiem, rodzeństwem, wprowadzenie dziecka w życie modlitwy jest prawdopodobnie największym darem, jaki możesz mu dać, ponieważ uczysz je, jak może porozumiewać się ze swoim Stwórcą.

 

To duża odpowiedzialność, ale nie zniechęcaj się. Oto dziesięć rozsądnych wskazówek, które pomogą ci zacząć.

 

1. Niech modlitwa z dzieckiem wejdzie ci w krew

 

Jak większość ludzi, mamy w zwyczaju porzucać pewne rzeczy, kiedy stają się nudne. To samo dzieje się z modlitwą. Dlatego ważne, by znaleźć bardzo konkretny czas na wspólną modlitwę. Najlepszym momentem jest czas przed snem, każdego wieczoru.

 

Skuteczna modlitwa w sprawach trudnych i beznadziejnych

 

Oto pewna sugestia: poproś swoje dziecko o modlitwę w intencji trzech rzeczy: za coś, za co jest wdzięczne, za coś, za co przeprasza, oraz za coś, co chciałoby, żeby zostało pobłogosławione przez Jezusa. Następnie zakończ to modlitwami Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu.

 

W miarę dorastania ta rutyna stanie się czymś normalnym i twoje dziecko będzie samo do tego powracać.

 

2. Pomóż swojemu dziecku zapoznać się z Biblią

 

Użyj kolorowej, atrakcyjnej Biblii dla dzieci z obrazkami. Każdego dnia wybieraj jedną krótką historię i czytaj ją ze swoim dzieckiem. Zadawaj dziecku pytania odnoszące się do tej historii, stosownie do wieku. Co czuli bohaterowie tej historii? Co ważniejsze, spytaj je, co to oznacza dla nas, jak powinniśmy się zachować?

 

3. Pamiętaj o tym, że jest to kształtowanie relacji

 

Ważne, by dziecko rozumiało, co jest dobre, a co złe, i że powinno przyznawać się, kiedy było niegrzeczne, trzeba jednak pamiętać też, że nasza wiara to coś więcej niż lista dozwolonych i zakazanych rzeczy. To związek z Chrystusem. Modląc się razem z dzieckiem, pomagasz mu nawiązać przyjaźń z Bogiem. Pomagasz zrozumieć swojemu dziecku, kim jest Jezus i że kocha nas bezwarunkowo.

 

4. Módl się wszędzie

 

Rutyna jest ważna, ale pamiętaj, aby pomóc twojemu dziecku zrozumieć, że możemy modlić się wszędzie, zawsze w naturalny sposób. Odmawiaj modlitwę przed posiłkiem. Pokaże to twoim dzieciom, że modlitwa jest częściowo związana z przyzwyczajeniem, będzie to również sygnał, że posiłek to coś więcej niż tylko zaspokojenie głodu. Nie bój się modlić w miejscach publicznych, np. na pikniku lub w restauracji. Możesz poczuć się niezręcznie, ale pamiętaj, że nasza wiara nie jest tylko naszą, prywatną sprawą.

 

5. Niech się dowie, że łaska Boża jest słodka!

 

Kiedy twoje dziecko stanie się na tyle duże i pójdzie do swojej pierwszej spowiedzi, nie pozwól, by było to coś jednorazowego. Zabieraj je regularnie do spowiedzi (raz w miesiącu wystarczy) i samemu również korzystaj z sakramentu pokuty i pojednania. Po wszystkim zabieraj je na ciastko lub lody – ponieważ łaska Boska jest słodka i powinna być świętowana.

 

6. Naucz je odmawiać różaniec

 

Różaniec jest najprostszą, a zarazem najsilniejszą modlitwą, idealną dla dzieci. Nauczy je, kim jest Maryja. Pozwól im się zaangażować poprzez zrobienie własnego różańca, możesz też kupić dzieciom różaniec jako wyjątkowy prezent na urodziny bądź Pierwszą Komunię Świętą.

 

7. Szanuj swoje dziecko i nie oczekuj, że będzie idealne

 

To może być twoje dziecko lub tylko będące pod twoją opieką, ale jego dusza jest nadal świętą przestrzenią, oddzieloną od ciebie, a jego modlitwa jest między nim a Bogiem. Nie wchodź w tę przestrzeń sacrum. Pozwól dziecku na korzystanie z prywatności. Nie czuj się sfrustrowany, jeśli nie wydaje ci się wystarczająco „święte”. Pamiętaj uczniów w ogrodzie Getsemani: Jezus poprosił ich, by się z Nim modlili, a oni wszyscy zasnęli!

 

8. Pomóż swojemu dziecku modlić się za jego wrogów

 

Wszyscy się z tym zmagamy, więc pomóż swojemu dziecku zrozumieć, dlaczego ważne jest, aby modliło się za swoich wrogów lub tych, którzy je zranili. Módl się za dzieci w szkołach, które znęcają się nad innymi, módl się razem ze swoim dzieckiem za inne dzieci, które je zraniły. To również potężne świadectwo, że nie ma takiego problemu, którego Bóg nie może rozwiązać – zwłaszcza że bycie prześladowanym to często sytuacja beznadziejna.

 

9. Śpiewaj!

 

To proste i przyjemne. Śpiewaj ze swoim dzieckiem! Nie martw się, jeśli uważasz, że nie potrafisz śpiewać, Boga nie obchodzi, czy jesteś poza skalą dźwięku. Dzieci kochają muzykę. Możecie razem śpiewać pieśni pochwalne w samochodzie lub śpiewać modlitwy jako kołysanki. Pamiętaj, że tradycyjne pieśni zachowują prawdę o naszej wierze i są cudownym sposobem na przedstawienie ich dziecku. Śpiewanie pomoże twojemu dziecku łatwiej zapamiętać modlitwy, będzie też czymś w rodzaju pocieszenia i przypomnienia o Boskim wsparciu i sile.

 

Potężna modlitwa do Matki Bożej Wniebowziętej

 

10. Świętuj dni święte i okresy liturgiczne

 

Świętuj kościelne dni świąteczne w jakikolwiek sposób będziesz mógł. Nawet jeśli to coś małego, oznaczenie tego dnia jako wyjątkowego pomoże twojemu dziecku zintegrować się z wiarą.

 

Tłumaczenie: Monika Chomentowska

 

Tekst ukazał się pierwotnie na stronie Catholic Link.