881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

Kiedy jest nam udzielany chrzest, wyjątkowa para ludzi zostaje wybrana, by zostali naszymi duchowymi przewodnikami. To rodzice chrzestni. Osobiście, moi rodzice chrzestni zrobili więcej, niż musieli. Obserwowałam, jak bezwarunkowo kochali, traktowali innych z szacunkiem oraz otwarcie rozmawiali ze mną na temat wiary. Zawsze szczerzy i uczciwi. Nigdy nie będę w stanie podziękować im za wszystko, co zrobili dla mnie i innych.

 

Jednak później rozmawiałam z kilkoma moimi przyjaciółmi i nie pamiętali oni imion swoich rodziców chrzestnych. Nie byli pewni kim oni są, ani nie mogli sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz z nimi rozmawiali. Moi rodzice chrzestni są dla mnie ważni, ale czy dla innych ludzi również? Kwestia, że ktoś mógłby odpowiedzieć „nie” na początku mnie zdziwiła, ale potem zrozumiałam, że może ludzie po prostu nie wiedzą jak być rodzicem chrzestnym.

 

Podczas gdy rodzice są głównymi nauczycielami swoich dzieci, rodzice chrzestni są wyjątkowym, „duchowym dodatkiem”. Rodzice są po to, by wychować dziecko – zadbać o ich umysł, ciało i duszę – rodzice chrzestni mają w tym pomagać.

 

>>Co wnosi w życie człowieka chrzest?<<

 

Razem, rodzice i rodzice chrzestni, pomagają dziecku rosnąć duchowo, być bliżej Boga. Ten proces nie kończy się wraz z ceremonią chrztu.

 

Oto 7 wskazówek, które pomogą wam wypełnić wezwanie bycia rodzicem chrzestnym:

 

1. Módlcie się za swoje chrzestne dziecko

 

Nieprzerwanie zawierzajcie je w swoich modlitwach i proście Boga o wskazówki, jak możecie najlepiej oferować swoje rady i wsparcie. Modlitwa pozwoli wam zobaczyć, jak wypełniać swoje duchowe macierzyństwo i ojcostwo, do którego zostaliście wezwani jako rodzice chrzestni. Rodzice dziecka modlą się za nie, ale ono potrzebuje wszystkich modlitw, które może otrzymać – tak jak my wszyscy. Módlcie się za swoich chrześniaków tak, jak gdyby to były wasze własne dzieci.

 

2. Nie bądźcie obcy

 

Wycofanie się z ich życia zaraz po wyjściu z ceremonii chrztu oznacza, że pomijacie nie tylko ich samych, ale również swoją rolę bycia rodzicem chrzestnym.  Być może jesteście typem matki chrzestnej, która twierdzi, że taka sytuacja odpowiada dziecku, lub łagodnym ojcem chrzestnym, który nigdy nie zapomina wysłać kartki. Obojętnie który typ rodzica chrzestnego pasuje do was, to ważne by pamiętać, że macie realny wpływ na życie swoich chrześniaków. Nie ma dwóch takich samych rodziców chrzestnych, więc jeśli spotkał was taki zaszczyt, pamiętajcie, bądźcie sobą i bądźcie dla nich. Nigdy nie wiecie, czy nie jesteście według nich jedyną osobą, z którą w danym momencie mogą porozmawiać.
Jeśli zostaniecie zaproszeni na ich urodziny, rozdanie świadectw, czy ślub, dołóżcie wszelkich starań, by się pojawić. Nie zmarnujcie szansy bycia prawdziwym rodzicem chrzestnym w czyimś całym życiu, a nie tylko podczas chrztu.

 

3. Bądźcie przykładem

 

Zróbcie wszystko, co w waszej mocy, bez względu na to co dzieje się w waszym życiu lub z czym musicie się zmagać, by pokazać im, że nigdy nie porzucacie planu, który Bóg dla was ma.

 

>>Chrzest dzieci? Na pewno nie w ten sposób [WIDEO]<<
Pokażcie im, że oni również nie mogą się poddawać. Módlcie się razem, zapraszajcie ich do modlitwy różańcowej, zabierzcie ich na obiad i poproście o poprowadzenie modlitwy przed posiłkiem albo pójdźcie z nim na mszę. Zawsze jest okazja do tego, by być świadkiem swojej wiary.

 

4. Małe rzeczy się liczą

 

Rodzice chrzestni nie są po to, by wyłącznie dawać prezenty – nawet jeśli znani są ze swej hojności. Możecie nie być zamożni, ale zawsze możecie podarować coś małego (kartkę modlitewną, notatkę, że o nich myślicie, cokolwiek, by przypomnieć im o Bogu i że zawsze jesteście dla nich wsparciem).

 

To proste znaki, które mówią same za siebie – rozmowy telefoniczne, przytulenia, spacer, obiad, gra w piłkę. Nawet sporadyczny telefon w niedzielę. Rozmowy nie zawsze muszą być o ważnych sprawach. Jeśli twoi chrześniacy lubią piłkę nożną, zapytajcie ich o nią lub opowiedzcie, jak sami graliście w szkole. Małe rzeczy mają sens.

 

5. Prawcie im komplementy

 

 

Kiedy świat koncentruje się na ich wyglądzie, czy ocenach, mówcie im, że mają najpiękniejszy uśmiech i że są bardzo uprzejmi. Zwracajcie uwagę na ich zalety. Mówcie o rzeczach, które ich najbardziej interesują oraz komplementujcie ich entuzjazm dotyczący ich zainteresowań.
Jeśli są trudnymi dziećmi, bądźcie tymi, którzy zwracają uwagę na ich dobro, szczególnie kiedy „mają szlaban do końca życia”. Zapamiętajcie, oni są wyjątkowi. Sprawcie, że będą o tym wiedzieć. Bóg daje każdemu wyjątkowe dary i talenty, które tylko my posiadamy. Pomóżcie im zobaczyć i rozwijać te dary.

 

6. Pokażcie im, że jesteście szczęśliwi będąc ich rodzicami chrzestnymi

 

Kiedy jesteście szczęśliwymi rodzicami chrzestnymi, pozwalacie zobaczyć, że nie robicie tego tylko z poczucia obowiązku. Naprawdę dbacie o nich, więcej, czujecie się zaszczyceni nazywając ich swoimi chrześniakami. Z uśmiechem przywołajcie wspomnienie chrztu, podczas którego ksiądz spytał: „A wy, rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu ich obowiązku?”. Rodzice chrzestni odpowiadają wtedy: „jesteśmy gotowi”. Pamiętajcie przez całe życie o tej odpowiedzi.

 

7. Zawsze odnoście się do Boga

 

To nie znaczy, że każde słowo z waszych ust musi dotyczyć Boga, ale dzielcie się z nimi miłością, którą otrzymujecie od Boga. Wspierajcie ich, gdy będą się czuły zagubione i przypominajcie im, że Bóg ma dla nich specjalny plan. Pamiętajcie, że waszym głównym celem jest doprowadzenie ich do Boga. Dzieci chrzestne są darami i nie powinny być zapominane, więc nie znikajcie.
Bycie rodzicem chrzestnym to wielkie błogosławieństwo, a jeśli zrobicie wszystko, co najlepsze, będziecie najlepszymi rodzicami chrzestnymi. Niezależnie od tego, czy dopiero nimi będziecie, czy od dawna nimi jesteście, nigdy nie jest za późno, aby okazać swoim chrześniakom miłość oraz życzyć im drogi do nieba.

 

Tłumaczenie: Monika Chomentowska

 

Tekst pierwotnie ukazał się na stronie Catholic Link