881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

Zakończył się kolejny etap nagrywania Biblii Audio – od 3 kwietnia do sieci sukcesywnie będą trafiać fragmenty Pięcioksięgu Mojżeszowego w interpretacji polskich aktorów m.in. Jerzego Treli, Danuty Stenki, Franciszka Pieczki. Całość Biblii zostanie nagrana do końca roku.

 

Biblia Audio czyli nagranie Starego i Nowego Testamentu to największe przedsięwzięcie związane z nagrywaniem audiobooka w Europie – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Krzysztof Czeczot, pomysłodawca i producent. – Mamy już 50 godzin słuchowiska z planowanych 110 godzin – dodał.

 

Prace nad Biblią Audio rozpoczęły się w lutym 2015 r. Od kilku miesięcy Nowy Testament dostępny już jest w internecie i na płytach CD. Pierwszą część Biblii Audio, czyli Nowy Testament, w ciągu siedmiu miesięcy od dnia premiery pobrało i odsłuchało prawie milion osób, co jest, jak przypomniał Czeczot, rekordowym wynikiem w historii pobrań i odsłuchań słuchowisk radiowych i audiobooków.

 

Obecnie zakończono realizację nagrywania Pięcioksięgu Mojżeszowego, który trwa 24 godziny. Nagrano też pierwsze księgi Starego Testamentu, czyli m.in. dzieje patriarchów, opis niewoli egipskiej, historie Abrahama, Mojżesza, Józefa i Jakuba. W nagraniu uczestniczyli m.in. Franciszek Pieczka, Artur Żmijewski, Kinga Preis, Robert Więckiewicz, Magdalena Cielecka, Jan Englert oraz Ewa Błaszczyk. Rolę Pana Boga powierzono Jerzemu Treli.

 

Danuta Stenka wspominała: „Czułam wielką odpowiedzialność, za to, jak czytam powierzone mi fragmenty. Po nagraniach chciałam wszystko zrobić jeszcze raz, ale reżyser zdecydował, że ta pierwsza interpretacja jest właściwa. Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o projekcie Audio Biblii pomyślałam sobie natychmiast o swojej teściowej, 86-letniej pani, która niewiele czyta, a jej marzeniem byłoby zagłębić się w tę wielką księgę. Nie jest to dla niej łatwe, nie tylko ze względu na kłopoty ze wzrokiem i małą czcionką, ale też ze względu na to, że Biblia jest bardzo trudną lekturą. Danie ludziom możliwości zanurzenia się w ten świat słowa i dźwięków to wielki skarb, prezent” – podkreśliła aktorka.

 

Krzysztof Globisz, który po udarze zmaga się z afazją nagrał fragment psalmu 61: „Słuchaj, o Boże, mojego wołania, zważ na moją modlitwę! Wołam do Ciebie z krańców ziemi, gdy słabnie moje serce”. Głos i sposób artykulacji aktora, który od nowa uczy się mówić, podkreśla dramatyczną wymowę psalmu. Globisz dedykował to nagranie logopedce, która pomaga mu opanować trudności z mówieniem.

 

W nagraniach Pięcioksięgu wzięli udział Prymas Polski Wojciech Polak i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. – To było niesamowite, kiedy spotkaliśmy się z prymasem, aby wspólnie czytać Biblię. Pomyślałem sobie wtedy, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie papież Jan Paweł II. Czułem jego obecność. Być może to był pierwszy raz, gdy rabin i duchowny katolicki nagrywali razem fragmenty Pięcioksięgu. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ludzie czytali Biblię. Jest szansa, że wiele osób, które normalnie nie otworzyłyby Biblii, będzie słuchało tego nagrania – powiedział rabin Schudrich.

 

Biblia Audio to nie tylko nagrania tekstu, ich tło tworzą dźwięki, które, w zamierzeniu twórców projektu, mają sprawić, że nagranie stanie się „filmem bez obrazu” – jak to określił Czeczot. Odgłosy miasta, zwierząt, wiatru nagrywano w marcu tego roku w Izraelu. „Realizowaliśmy nagrania w świątyniach, na pustyni, na ulicach miast. Chcieliśmy, żeby Biblia Audio była nasączona duchem miejsca, w którym działy się opisywane wydarzenia” – mówił producent.

 

Od 3 kwietnia 2017 r. do sieci sukcesywnie trafiać będą poszczególne księgi Starego Testamentu, poczynając od Księgi Rodzaju, przez Księgę Wyjścia, Kapłańską, Liczb aż do Księgi Powtórzonego Prawa. – Możliwe, że całość nagrań Biblii Audio zostanie zakończona pod koniec 2017 r. – zapowiedział Czeczot.

www.deon.pl