881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

 

1. Nie tylko mała czarna

Statystyczny Polak zużywa ponad trzy kilogramy kawy rocznie, a to oznacza, że pije więcej niż jedną filiżankę dziennie – podaje ośrodek Euromonitor International. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez małej czarnej, a często sięgamy po nią również popołudniu, gdy dopada nas spadek energii.

Specjaliści potwierdzają, że kawa ma wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Niestety, efekt pobudzenia nie utrzymuje się zbyt długo. Co zrobić, by zyskać więcej energii, w dodatku bez kofeiny?

Rozwiązaniem jest odpowiednia dieta. Sprawdź, jak skomponować przekąskę, która dostarczy organizmowi więcej energii niż kawa.

. Pieczywo pełnoziarniste z masłem orzechowym i imbirem

Zamiast popołudniowej kawy, zrób wartościową kanapkę. Chleb razowy dostarcza węglowodanów złożonych, a w maśle orzechowym jest spora dawka protein i zdrowych tłuszczów. Możesz wykorzystać ulubione orzechy – ziemne, laskowe, migdały. Wystarczy miksować je przez kilka minut, do uzyskania jednolitej masy.

Kanapka zyska pobudzające właściwości, jeśli posypiesz ją szczyptą imbiru. Przyprawa wyśmienicie smakuje, a przy okazji jest naturalnym stymulantem. Rozgrzewa organizm, dzięki czemu masz więcej sił witalnych

3. Owsianka z cynamonem

Płatki owsiane są źródłem węglowodanów złożonych, które powoli uwalniają energię. W praktyce oznacza to, że po zjedzeniu ciepłej owsianki przez wiele godzin nie poczujesz głodu i będziesz mieć siłę do działania. Idealnym dodatkiem są orzechy lub suszone owoce. Całość dopraw rozgrzewającym i pobudzającym cynamonem. To jedna z najzdrowszych przypraw, która w dodatku reguluje poziom cukru we krwi, dzięki czemu zapobiega zmęczeniu.

4.Masło orzechowe z bananem i kakao

Smoothie na bazie banana, masła orzechowego i kakao to sposób na pokonanie senności. Słodkie banany szybko dodają energii, a przy tym dostarczają ważnego dla zdrowia potasu. Dzięki masłu orzechowemu koktajl staje się bardziej pożywny i zyskuje kremową konsystencję. Najważniejsze jest jednak kakao – to właśnie jego czekoladowy smak zaspokaja ochotę na coś słodkiego, która często dopada, gdy jesteśmy zmęczeni. Sięgnij po surowe kakao, które ma więcej cennych pierwiastków i antyoksydantów.

5.Hummus z warzywami

Dip z ciecierzycy, pasty sezamowej i oliwy z oliwek to jedna z najzdrowszych przekąsek. Cieciorka należy do roślin strączkowych, co oznacza, że jest źródłem węglowodanów, białka oraz błonnika. Zapewnia uczucie sytości na kilka godzin i dostarcza energii. Hummus jedz ze świeżymi warzywami, które zapewnią dawkę witamin i minerałów. Dzięki nim wzmocnisz organizm i zapomnisz o uczuciu zmęczenia.

abczdrowie.pl