881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

Spotkania Lednickie to nie tylko zewnętrzna radość, taniec i śpiew, ale też treść. Jan Góra OP za naczelną zasadę przyjął słowa „wy dajcie im jeść”. Przez dwadzieścia lat karmił młodzież nie tylko dosłownie, ale też symbolicznie. O czym mówią nam tegoroczne symbole spotkania?

MARYJA

 

XXI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 opowiada o spotkaniu, o odwadze wyruszenia na spotkanie Boga i drugiego człowieka. Prowadzić nas będą dwa ewangeliczne obrazy: Maryja idąca do Elżbiety i Zacheusz pragnący zobaczyć Chrystusa. Obrazy te nie są przypadkowe. W tym roku przypada 300-lecie koronacji obrazu MB Częstochowskiej i 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie. Chcemy przypomnieć młodym, że Maryja od momentu wyruszenia do Elżbiety jest ciągle w drodze, nieustannie nas nawiedza. Przychodzi do nas w różnych miejscach i w różnym czasie historii. To właśnie Maryja przynosi nam Chrystusa. Nie musimy nic robić, bo to Ona do nas przychodzi. Przychodzi niosąc nadzieję, pomagając nam zdobyć odwagę na wyjście na spotkanie Boga i drugiego człowieka – to ona wydobywa nas z ukrycia. Od nas potrzebuje jedynie otwarcia się na to spotkanie.

 

<<Idź i kochaj! – najnowsza piosenka i teledysk Siewców Lednicy>>

 

Historia Polski szczególnie pokazuje, że wystarczy nawet jej symboliczna obecność – pusta rama – aby wydobyć z ludzi wiarę. Tak działo się w czasach, gdy reżim komunistyczny na cztery lata zaaresztował kopię jasnogórskiego obrazu – pusta rama nawiedzała polskie parafie. Maryja nie idzie nigdy sama – Ona niesie Chrystusa – jest dla Niego ramą. Dzięki Niej możemy skupić wzrok na Nim.

ZACHEUSZ – dziękczynienie za ŚDM w Krakowie

 

Tegoroczne Spotkanie jest też dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, których papież Franciszek zachęcając nas do odwagi i “wstania z kanapy” opowiedział historię Zacheusza – dał nam go za przykład podczas mszy posłania. Wierzymy, że podczas Spotkania nad Lednicą to Maryja powie do każdego z uczestników – to Ty jesteś Zacheuszem. Zacheusz był odważny, chciał dowiedzieć się kim jest Jezus. Wybiegł z domu na spotkanie i żeby zobaczyć przechodzącego Nauczyciela, nie zawahał się nawet wspiąć na drzewo – sykomorę. Nie wiedział, że Chrystus już go od dawna zna. Młodzi ludzie na Lednicy są jak Zacheusz – oni już wyruszyli, chcą Go poznać, jak Zacheusz weszli na sykomorę, którą jest Spotkanie Lednickie, zrobili swój pierwszy krok. A Jezus już zna każdego z nas, na Lednicy będzie przechodził i powie każdemu: “zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”. Jaka będzie nasza odpowiedź? To od nas zależy czy otworzymy drzwi do naszych domów, do naszych serc i Go ugościmy. Jezus nie będzie chwilowym gościem, On pozostanie w naszych domach, aby pomóc nam wyruszyć dalej. On pomoże nam zdobyć się na odwagę pójścia do drugiego człowieka. To On nam mówi “idź i kochaj!”.

 

W tym roku w dniu Spotkania – w Wigilię Zesłania Ducha Św. – Pola Lednickie staną się Wieczernikiem. Będziemy prosić Ducha Świętego, aby tak jak apostołom w dniu Pięćdziesiątnicy, dodał nam odwagi. Będziemy Go prosić, aby tak jak ich wtedy, teraz nas uzdolnił do rozumienia siebie nawzajem, do budowania jedności, pomimo naszej różnorodności. Abyśmy mogli tak jak apostołowie wyruszyć do innych ludzi – “iść i kochać”. Bo nie możemy zapomnieć, że na tej drodze nie jesteśmy sami – jest z nami Duch Święty Pocieszyciel. On nas wszystkiego nauczy.

RÓŻANIEC
Różaniec – dar od polskich matek – ma być towarzyszem drogi. Gdy już zdobędziemy się na odwagę wyruszenia w drogę, odpowiemy na wezwanie, by iść i kochać, będziemy potrzebować wzmocnienia – jeden paciorek na jeden krok. To właśnie modlitwa jest najlepszym wzmocnieniem.
Przez różaniec Maryja – Matka Pana Jezusa i nasza Matka – daje wyraz swej macierzyńskiej trosce. W różańcu Maryja wskazuje nam Chrystusa, bo spotykając się w tej modlitwie z Maryją kontemplujemy Jego oblicze. A tylko patrząc na Chrystusa, idąc Jego drogą jesteśmy zdolni wyjść z inicjatywą miłości do drugiego człowieka.

PUZZEL
Pomysł tegorocznego lednickiego symbolu wywodzi się z wczesnego chrześcijaństwa, z greckiego słowa symbolon, które oznacza połowę przełamanego przedmiotu (np. pieczęci), którą przedstawiano jako znak rozpoznawczy – przełamane części składano ze sobą, aby sprawdzić tożsamość tego, który przyszedł na spotkanie. Jest więc znakiem  rozpoznawczym oraz znakiem jedności między wierzącymi. Przekazujemy go młodzieży, by każdy po powrocie do domu obdarował częścią symbolu kogoś, kto zostanie zaproszony do wyruszenia w drogę powołania chrześcijanina, które określają słowa “Idź i kochaj!”. Puzzlem możemy się podzielić od razu, możemy zachować go dla siebie i później wyruszyć z nim w drogę na poszukiwanie drugiego człowieka, którego zechcemy nim obdarować.
Chcemy pokazać młodym ludziom jak ważne jest rzeczywiste spotkanie z drugim człowiekiem. To spotkanie jest celem, spotkanie drugiego człowieka. Jest to też symbol służący budowaniu wspólnoty. Każdy element można połączyć z innym, ale żeby to połączenie było możliwe musimy się spotkać. Kim jest ten drugi człowiek, z którym się spotkamy zależy wyłącznie od nas, wystarczy że wsłuchamy się w to, co podpowiada nam Duch Święty. Nie musimy poprzestawać na połączeniu dwóch elementów – uniwersalność kształtu pozwala połączyć więcej puzzli. Mamy nadzieję, że już podczas Spotkania i potem w drodze do domu, młodzi ludzie sami zaczną układać własne kompozycje z lednickich puzzli.

Barbara Grocholewska – koordynator XXI Spotkania Młodzieży Lednica2000, należy do Wspólnoty Lednickiej.