881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

Konflikt między Rosją i Ukrainą trwa, powodując coraz większy niepokój. Trudno przewidzieć, jakie będą następne posunięcia Rosji, jak zakończą się próby, które obserwujemy z rosnącą niepewnością.

Co możesz zrobić dla Ukrainy, jeśli jesteś zwykłym, wierzącym człowiekiem, który nie chce wojny?

Módl się o pokój

To się wydaje naprawdę małym działaniem i często możesz spotkać się z brakiem wiary w skuteczność takiej modliltwy (i jakiejkolwiek innej). Doświadczenie mówi jednak, że jest inaczej. Modlitwa, zwłaszcza różańcowa, wielokrotnie zmieniała bieg historii, kończyła wojnę, przynosiła pokój. Gdy modlisz się z wiarą, możesz wyprosić naprawdę wiele.

Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla Ukrainy, módl się o pokój. Możesz do swojej codziennej modlitwy dołączyć krótką, napisaną przez św. Jana Pawła modlitwę o dar pokoju, a jeśli masz więcej czasu – odmawiaj litanię do Matki Bożej Królowej Pokoju.

Wesprzyj Ukrainę finansowo

Caritas Polska to instutucja, która  w bardzo aktywny sposób zajmuje się wsparciem mieszkańców Ukrainy w ich codziennych wyzwaniach, których tylko dodaje bardzo niepewna i zwiastująca wojnę sytuacja. Jak mówił ks. Iżycki, dyrektor Caritas Polska, sytuacja na Ukrainie jest bardzo napięta i naszemu sąsiadowi realnie grozi wojna. Dlatego Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas, a dyrektor Caritas Polska zapowiedział uruchomienie zbiórki na potrzeby egzystencjonalne pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Ty także możesz wesprzeć Ukraińców, dorzucając się do zbiórki Caritas.

Pomóc można dokonując wpłaty na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „UKRAINA”, bądź wysyłając SMS pod numer 72052 o treści „UKRAINA” (koszt 2,46 zł z VAT).

Postaraj się o dobre słowo i znak wsparcia

Zwykły, prosty gest znaczy bardzo wiele. Zapewnienie o modlitwie czy o życzliwości naprawdę potrafi dodać ducha tym, którzy cierpią z powodu zagrożenia wojną. W ostatnich dniach bardzo wiele osób publikuje na swoich profilach w mediach społecznościowych słowa wsparcia dla mieszkańców Ukrainy, zapewnienie o modlitwie, dobre wspomnienia związane z naszymi sąsiadami. Okaż wsparcie tam, gdzie jesteś: może w mediach społecznościowych, a może po prostu powiedz lub napisz swoim znajomym Ukraińcom: jestem z Wami. Nie jesteście sami. Słowa mają wielką moc i potrafią przynieść ukojenie nawet w najgorszym czasie.

 

Podejmij post w Środę Popielcową

Papież Franciszek zachęcał podczas środowej audiencji, by w Środę Popielcową, 2 marca, podjąć nie tylko modlitwę, ale także post w intencji Ukrainy.

– Chciałbym zwrócić się do wszystkich, do ludzi wierzących i niewierzących. Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą. Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny” – mówił papież Franciszek.