881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

„Na początku przygotowań trzeba ocenić swoje siły fizyczne, możliwości czasowe i zasoby finansowe”. Przeczytaj fragment przewodnika, którego autorem jest doświadczony pielgrzym i dowiedz się, jak przygotować się do pielgrzymki szlakiem świętego Jakuba.

1. Siły fizyczne

Nie musimy odznaczać się niezwykłą sprawnością. Ważne, abyśmy byli zdrowi i chociaż trochę aktywni fizycznie. Nie można wyruszać w drogę, zmagając się z dolegliwościami i bez przynajmniej niewielkiego przygotowania fizycznego, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Osoby starsze powinny przed wyprawą skonsultować się ze swoim lekarzem. Warto również profilaktycznie odwiedzić w Polsce dentystę (w Portugalii i Hiszpanii to droga usługa).

2. Możliwości czasowe

Na przejście trasy z Fatimy do Santiago de Compostela potrzeba 19–20 dni. Osoby, które nie chcą się forsować, mogą potrzebować więcej czasu, wyczynowcom może wystarczyć 17–18 dni. Ważne, aby doliczyć czas na transport w obie strony (2–3 dni). Przy ograniczonych możliwościach czasowych można Camino podzielić na dwie części albo przejść krótszy dystans.

 

 

3. Zasoby finansowe

Wyruszając na Camino, nie obejdziemy się bez pieniędzy. Jednak wielkość koniecznych zasobów finansowych zależy od naszych preferencji. Na sam transport na miejsce wymarszu i powrót do Polski wydamy od 700 do 1200 zł. Wszystko zależy od tego, kiedy i jakie kupimy bilety, czy skorzystamy z promocji i czy będziemy brali bagaż rejestrowany.

Średnie koszty utrzymania w zależności od wymagań

Pielgrzym superwygodny – który codziennie będzie jadał śniadania i lunche oraz obiady/kolacje w barach, spał w droższych albergues i niedrogich hotelach, często korzystał z płatnych atrakcji (np. zwiedzania) i pralki-suszarki w albergues – potrzebuje 45-60 (i więcej) euro dziennie.

Pielgrzym wygodny – który śniadania oraz obiady/kolacje codziennie będzie jadał w barach, lunche zazwyczaj robił z zakupów sklepowych, spał w droższych albergues, czasem w niedrogich hotelach, korzystał z płatnych atrakcji turystycznych (np. zwiedzania) i często z płatnej pralki-suszarki w albergues – wyda 35-50 euro dziennie.

Pielgrzym standardowy wygodny – który śniadania i obiady/kolacje zazwyczaj będzie jadał w barach, lunche najczęściej robił z zakupów sklepowych, spał w zróżnicowanych cenowo albergues, wyjątkowo w tanich hotelach, korzystał z płatnych atrakcji turystycznych (np. zwiedzania) i umiarkowanie z płatnej pralki-suszarki w albergues – zapłaci 30-35 euro dziennie

deon.pl