881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

Borelioza może być całkowicie uleczalna! Według naukowców przełomem może okazać się higromycyna A, czyli antybiotyk znany od prawie 70 lat.

„Podejrzewamy, że nasze odkrycie może zapobiec przewlekłej boreliozie” – twierdzi Kim Lewis, profesor biologii z Northeastern University w Bostonie. Wyniki badań jego zespołu opisało czasopismo „Cell”.

Antybiotyk na boreliozę

Prof. Lewis we wcześniejszych badaniach zaobserwował, że pacjenci z długotrwałymi objawami boreliozy mają często inny mikrobiom jelitowy niż zdrowe osoby. W związku z tym założył, że antybiotyki o szerokim spektrum działania, takie jak doksycyklina lub amoksycylina, mogą sprzyjać występowaniu długotrwałej boreliozy.

Skuteczna w tym wypadku może być – higromycyna A, czyli antybiotyk znany już od 1953 roku. Do tej pory uważano, go za nieprzydatny. „Od tamtego czasu nikt tak naprawdę nie przejmował się tym związkiem, ponieważ jest nieskuteczny w zwalczaniu popularnych bakterii” – zauważa Lewis. „Odkryliśmy, że faktycznie jest bardzo słaby przeciwko zwykłym patogenom, ale wyjątkowo silny przeciwko krętkom” – dodaje.

„Boreliozę można wyeliminować”

Zastosowanie higromycyny A przeciwko krętkom odkryto podczas badania mikroorganizmów znajdujących się w ziemi, które mogłyby być skuteczne w walce z bakteriami spiralnymi.

Higromycynę A przetstowano na myszach. Borelioza ustępowała, poza tym badania nie wykazały skutków ubocznych. To oznacza, że podawanie gryzoniom roznoszącym chorobę przynęt z higromycyną może ją usuwać na dużą skalę.

„Boreliozę można wyeliminować” – przekonuje Lewis. „Przygotowujemy się do prób z udziałem ludzi. Pierwsze badanie kliniczne odbędzie się latem przyszłego roku – dodaje.

deon.pl