881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

mgr fizjoterapii Piotr Karauda

Nordic Walking jest to inaczej marsz ze specjalnymi kijkami wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i wybitnych sportowców. Nordic Walking to sport nad wyraz łagodny, oszczędza cały aparat lokomocyjny organizmu, stawy, więzadła, ścięgna, mięśnie. Nie stawia zbyt wielkich wymagań, nie trzeba uczyć się żadnych skomplikowanych ćwiczeń. Marsz z wykorzystaniem specjalnie do tego zaprojektowanych kijków przypomina narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem sportowym. Jest to prosty i efektywny sposób na zwiększenie poziomu naszej aktywności.

Podobno Nordic Walking wymyślono już w latach 20-tych, jednakże dynamiczny rozwój rozpoczął się po 1997 roku, kiedy to fińska firma „Exel” wyprodukowała pierwsze specjalistyczne kije do Nordic Walking. Finowie spędzają ponad połowę swojego życia w niezbyt sprzyjających i depresyjnych warunkach (ze względu na brak wystarczającego nasłonecznienia). Tak więc, bardzo dbają o poprawę i utrzymanie swojej sprawności poprzez ruch. Sam chód z kijkami jest stosunkowo prosty do opanowania (obwiązuje zasada, że prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie). To niewątpliwie sport dla wszystkich.

Jakie są zalety Nordic Walking?

Dzięki regularnym treningom osiąga się znaczną poprawę sprawności sercowo-naczyniowej, redukuje nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, a kijki dają lepsze poczucie bezpieczeństwa podczas marszu, dają stabilność i równowagę. To także rewelacyjny sposób, by złagodzić lub usunąć nadmierne napięcie mięśni szyi i barków np. u osób pracujących przy komputerze oraz zestresowanych codziennymi problemami. Niezwykle ważne jest także wyjątkowo skuteczne spalanie kalorii. Jest intensywniejsze, niż podczas marszu o ok 40%, przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest o wiele mniejsze. Użycie kijków w trakcie godzinnego treningu oznacza (w porównaniu z biegiem) zmniejszenie obciążenia łącznie nawet o kilkanaście ton (przy jednoczesnym trenowaniu wytrzymałości, siły i gibkości). Warto również wspomnieć o efektach zdrowotnych dotyczących rehabilitacji (korygowanie nieprawidłowej postawy, przy urazach ortopedycznych).

Przeciwwskazania do trenowania Nordic Walking

W zasadzie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania Nordic Walking. Jedynie ostre urazy ortopedyczne (złamania, zwichnięcia), ostre stany chorób przewlekłych, czy wysoka gorączka eliminują z treningu.

Nordic Walking jest prostym i tanim sposobem na aktywne spędzenie czasu. Obecnie powstaje wiele ośrodków oraz punktów kontaktowych, w których instruktorzy zbierają grupy chętnych, którzy właśnie w ten sposób chcą spędzać czas. Choć Nordic Walking jest bardzo prostą formą aktywności ruchowej, to bez instruktora nie da się jej do końca prawidłowo nauczyć. Przed umówieniem się z instruktorem, zalecam zweryfikowanie jego kompetencji na stronie Polskiej Federacji Nordic Walking.

Osoby, które chętnie zaczęłyby treningi, ale nie wiedzą jak to zrobić, zachęcam do poszukiwań w sieci i rozmów z osobami które już trenują (wystarczy rozejrzeć się w pobliskim parku, a na pewno kogoś „upolujemy”).

Nordic Walking można uprawiać praktycznie wszędzie – na każdym terenie i rodzaju podłoża. Można trenować samemu z grupą entuzjastów tego sportu lub z przyjaciółmi. Jeśli nie możesz znaleźć kompana do ćwiczeń, powinieneś odwiedzić Europejską Stolicę Nordic Walking w Barlinku, w której spotkasz odpowiednich ludzi, wyznaczone trasy, trenerów i instruktorów oraz będziesz miał możliwość wypożyczenia sprzętu.

Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny?

Do uprawiania Nordic Walking potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który jest względnie niedrogi. Tak jak w przypadku każdego sportu, tak i w tej dziedzinie powstaje coraz więcej przydatnych i praktycznych akcesoriów, mających na celu ułatwienie, czy uprzyjemnienie ruchu.

Jakie kije dobrać?

Zalecane są kije jednoczęściowe (są trwalsze i bardziej sprężyste od kijków trekkingowych), indywidualnie dobrane do wzrostu wg przelicznika:

  • wzrost x 0,68= długość kijadla osób wysportowanych
  • lub wzrost x0,66 dla osób uprawiających NW rekreacyjnie

Kije powinny posiadać specjalne paski, na których można się opierać i odpychać od podłoża, a jednocześnie po wypuszczeniu kija z dłoni paski powinny go utrzymywać tuż przy niej.

Kij trekkingowy lub narciarski wypuszczony z dłoni swobodnie zwisa na pasku osadzonym na nadgarstku, za to kij do Nordic Walking znajduje się zawsze przy dłoni.

Kije bywają aluminiowe, z włókna szklanego lub z mieszaniny włókna szklanego i węglowego.

Te ostatnie są najlżejsze i najbardziej wytrzymałe. Firmy takie jak „Exel” dają grwarancję na „całe życie”. Praktycznie w toku treningu nie można ich zniszczyć.

Chodząc po asfalcie lub twardej nawierzchni zakładamy na końcówki kijów specjalne gumowe końcówki aby uniknąć uszkodzenia metalowych zakończeń. Przechodząc na drogi gruntowe zdejmujemy gumowe nakładki i korzystamy z końcówki z hartowanej stali, która na stałe zamontowana jest na końcu kija.

Jakie jest zalecane obuwie?

Jest już produkowane specjalne obuwie do Nordic Walking, jednak w zupełności wystarczą wygodne, sportowe buty, które utrzymują prawidłowe położenie stopy (stosuje się także specjalne wkładki i skarpety). Warto również stosować odpowiednie rękawiczki. Dla wrażliwych na otarcia rąk, przy dłuższych trasach (a przede wszystkim w zimie), zaleca się korzystanie ze specjalnych rękawic, które chronią przed zimnem, a także zapobiegają powstawaniu odcisków i pęcherzy. Na koniec nadmienię tylko, że dzięki zastosowaniu kijków ćwiczenia zwiększają nie tylko wydolność organizmu, ale również zapewniają wzmocnienie lup poprawę kondycji praktycznie wszystkich mięśni w naszym ciele.

Nordic Walking to bardzo bezpieczna i korzystna dla ogólnego stanu zdrowia forma aktywności ruchowej. Polecam ją każdemu – w każdym wieku.