881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)
 1. Utrzymane zostaje w mocy postanowienie z dnia 14 marca 2020 roku zawieszające godziny sprawowania Mszy świętych w kościołach parafialnych, filialnych i kaplicach. Księża jednak nadal pozostają zobowiązani do codziennego – bez udziału wiernych, przy zamkniętych drzwiach – sprawowania Mszy świętych w/w obiektach sakralnych w przyjętych na dany dzień intencjach.
  Zachęcamy do korzystania z telewizyjnych, internetowych i radiowych transmisji Mszy Świętej.
 2. Przypominamy, że czas komunii świętej wielkanocnej, nakazanej trzecim przykazaniem kościelnym, obejmuje w Polsce okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.
 3. Zachęcamy do codziennej modlitwy różańcowej w rodzinach o godz. 20.30 oraz do indywidualnej modlitwy w kościele w godz. od 8.00 do 17.00 (od wtorku do środy). W czasie Świętego Triduum Paschalnego (czwartek, piątek i sobota) kościół będzie zamknięty. W niedziele kościół będzie otwarty od godz. 12.00 do 17.00. Prosimy o nieprzekraczanie liczby 5 osób przebywających równocześnie w kościele.

Przez cały Wielki Tydzień zachęcamy do korzystania z różnych pomocy w jego przeżywaniu (jak np. serwis WielkiTydzien.pl). Szczegółowe informacje podane są na stronie internetowej i Facebooku.

 1. Dzwony kościelne będą wzywały do modlitwy w czasie Anioła Pańskiego (12.00), Godziny Miłosierdzia (15.00) oraz wieczornego różańca (20.30).
 2. Zgodnie z decyzją Biskupa Gliwickiego cała liturgia Triduum Paschalnego będzie celebrowana bez udziału wiernych. Z tego powodu zakazuje się organizowania adoracji Najświętszego Sakramentu od Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej aż do Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Wielki Piątek. Nie jest także dozwolona adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie oraz indywidualna adoracja Krzyża w kościele.
 3. Zapraszamy do udziału w transmisji Mszy Krzyżma z katedry gliwickiej w Wielki Czwartek o godz. 10.00.
 4. W Wielki Piątek obowiązuje post (tzw. ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i tylko jeden posiłek do syta). Zaleca się zachowanie abstynencji od pokarmów mięsnych aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Tego dnia można w swoich domach odprawić wspólnie w godzinach popołudniowych lub wieczornych Drogę Krzyżową oraz połączyć ją z rodzinną adoracją Krzyża.
 5. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Zachęcamy natomiast, by w swoich domach wspólnie odczytać Mękę Pana Naszego Jezusa Chrystusa według Św. Jana rozdziały: J 18, 1 – 19, 42 oraz by wielkanocne śniadanie rozpocząć od obrzędu „Błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym”, którego tekst wyłożony jest w kościele i umieszczony na stronie internetowej.
 6. Zachęcamy, aby nabyć paschaliki Caritas. Są one do wykorzystania podczas liturgii domowej w Wielką Noc, ale także mogą stanowić element Wielkanocnego wystroju naszych domów.
 7. W związku z tym, że nie będzie w parafii organizowana spowiedź przedświąteczna w tradycyjnej formie dyżurów w konfesjonale, miejscem spowiedzi jest odpowiednie przygotowane pomieszczenie w budynku plebanii. Wszystkich chcących się wyspowiadać prosimy o zgłoszenie się przez domofon (przycisk „Spowiedź”) lub skorzystanie z telefonu duszpasterskiego (881 776 552).
 8. Posługa sakramentalna wobec chorych i Komunia święta zostaje ograniczona tylko do sytuacji zagrożenia życia.
 9. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. W razie konieczności prosimy, aby zgłaszać wszelkie osoby samotne w podeszłym wieku i niepełnosprawne, które nie są w stanie uzyskać takiej pomocy. Postaramy się wtedy o stosowne wsparcie. Okazujmy sobie w tym czasie życzliwość nawet przez krótkie rozmowy telefoniczne. Niech nikt w naszej wspólnocie nie czuje się samotny, odizolowany, odtrącony, pozostawiony samemu sobie.
 10. Kancelaria parafialna jest nieczynna do odwołania. Wszelkie sprawy załatwiamy przez telefon duszpasterski – komórkowy: 881 776 552. Telefon stacjonarny jest nieczynny.
 11. Pozostajemy jako duszpasterze do stałej dyspozycji wiernych. Spotkania, rozmowy czy inne formy wsparcia prosimy umawiać telefonicznie.
 12. Zawieszamy cotygodniowe zbiórki na środki czystości. Indywidualne ofiary oraz wszelkie inne prosimy składać do skarbony z tyłu kościoła (przy tablicy ogłoszeń) lub przekazywać bezpośrednio na konto parafii. Za wszelkie wsparcie serdecznie dziękujemy.
  Do skarbony można także składać ofiary mszalne (ze wskazaniem intencji).
 13. Bardzo prosimy o śledzenie komunikatów na naszej stronie internetowej w zakładce „Aktualności” i naszego parafialnego Facebooka oraz komunikatów wydawanych przez Kurię Diecezjalną w Gliwicach.
 14. Podziękowania

Ten trudny czas otworzył wiele ludzkich serc na potrzeby całej wspólnoty parafialnej. Tylko dzięki zaangażowaniu wolontariuszy nikt w naszej wspólnocie nie może czuć się osamotniony i pozostawiony bez opieki. Dziękujemy więc osobom, które pomagają osobom starszym, czynią zakupy czy pomagają w codziennych czynnościach. Dziękujemy za każde wrażliwe serce i pomocną dłoń.

Dziękujemy grupie parafian, którzy poświęcając swój czas każdego dnia dezynfekują nasz kościół, czyniąc świątynię bezpiecznym miejscem modlitwy dla każdego, kto tego pragnie. Zaangażowanie tych ludzi w obecnej sytuacji jest piękną, bezinteresowną służbą wobec bliźniego.

Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali zrozumienie także dla finansowych potrzeb parafii. Dziękujemy za ofiary składane za sprawowane Eucharystie, ofiary kopertowe na organy oraz za wszelkie ofiary przekazywane na konto parafii i składane do skarbony w kościele. Z ogromną wdzięcznością polecamy Was Panu Bogu w naszej modlitwie i też jako duszpasterze chcemy podziękować, że możemy w tym czasie czuć się spokojni o wszelkie potrzeby naszej wspólnoty. Dziękujemy za życzliwość i każde dobre słowo, które płynie od Was w naszą stronę.