881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

Projekt ma pomóc noworodkom w zmniejszeniu stresu i lęku, a także rodzicom i pracownikom szpitala w opiece nad dziećmi.

Wszystko zacznie się już jesienią, wówczas seniorzy będą mogli jako wolontariusze uczestniczyć w programie „Senior maluszka tuli” na oddziale noworodkowym szpitala im. Raszei w Poznaniu.

Dzieci przebywające na oddziale nie zawsze są odwiedzane codzienne. Przyczyny tego są różne, jak podaje poznański magistrat dla polsatnews: „choroba rodziców, brak możliwości codziennego dojeżdżania do malucha czy nawet porzucenie noworodka”. Zwraca uwagę na to, że to może przyczynić się do większego stresu i lęku, obniżenia sprawności układu odpornościowego oraz negatywnych konsekwencji wpływających na rozwój psychiczny dziecka.

Nabór wolontariuszy trwał od maja i zainteresowanie było ogromne, zgłosiło się około 130 tysięcy osób. Przyszli wolontariusze przeszli liczne szkolenia. O opiece nad noworodkami opowiedziały im położne. Żeby opiekować się maluszkami, muszą także przejść pełen zakres badań lekarskich.

Miejski projekt „Senior maluszka tuli” to efekt współpracy Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Senioralnych i pracowników Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. Realizuje go Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu.