881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)

Składniki:

700 g sera białego zmielonego

(aby ułatwić sobie pracę i zaoszczędzić czas warto kupić już zmielony)

5 jaj

250 g cukru

70 g masła

2 łyżki mąki ziemniaczanej

lub jedno opakowanie budyniu waniliowego albo śmietankowego

otarta skórka z jednej sparzonej i wyszorowanej cytryny

sok wyciśnięty z ½ cytryny

dodatkowo jak kto lubi można dodać dwie garście orzechy włoskie ,

rodzynki lub kandyzowaną skórkę pomarańczową

Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić z połową cukru, odstawić. Żółtka utrzeć z drugą połową cukru i masłem na puszystą masę. Następnie dodać ser, mąkę ziemniaczaną lub budyń, skórkę cytrynową, sok cytrynowy oraz dodatki i wymieszać. Ubite białka lekko wmieszać w masę serową.

Wyłożyć masę do wysmarowanej masłem tortownicy i piec 40-50 minut w nagrzanym piekarniku do 190 stopni. Gdy będzie rumiany wyłączamy piec , uchylamy lekko drzwiczki piekarnika i pozostawiamy do wystygnięcia.

Sernik na pewno opadnie , ale nie ma się co przejmować , że się nie udał , bo jest to normalne. Po wyjęciu z foremki można go polać polewą czekoladową, posypać cukrem pudrem lub wiórkami kokosowymi lub …czym kto woli.

Może na czas świąt Wielkanocnych zrobić dekorację z cukrowych lub czekoladowych  jajeczek , zajączków lub zrobić wycinankę- szablon wielkości foremki np. baranka i posypać obficie cukrem pudrem , po zdjęciu szablonu wzór pozostanie na serniku.

Życzę wszystkim Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy i smacznego sernika.;-)