881 776 552 (całodobowo: wezwania do chorych, sprawy pogrzebowe)
Jak dobrze wykorzystać okres Wielkiego Postu? W końcu te 40 dni to przygotowanie do największego święta chrześcijan. Otaczający świat nie wspiera jednak w duchowym przeżywaniu tego czasu. W sklepach już zagościły wielkanocne zajączki, koszyczki i inne ozdoby, sugerujące, że czyste mieszkanie, pyszne potrawy i dekoracje to najważniejsze elementy świąt. Te zewnętrzne znaki nie wystarczą, abyśmy jako chrześcijanie dobrze przeżyli wielkanocny czas.
Liturgia Wielkiego Postu oraz Triduum Paschalnego daje wiele okazji, by zatrzymać się i zastanowić nad sensem świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak samo uczestnictwo w nabożeństwach, takich jak gorzkie żale czy droga krzyżowa to za mało, by przygotować się wystarczająco na tę uroczystość. Potrzeba głębszego zaangażowania, osobistej pracy nad sobą, dzięki której nie zmarnujemy tych 40 dni, a w Święte Triduum rozpoczynające się Liturgią Wielkiego Czwartku wejdziemy z poczuciem przybliżenia się do Boga i do człowieka. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Dlaczego Wielki Post jest tak ważny?
Wielkanoc to szczególne święta, związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. To wydarzenia, które są fundamentem Kościoła i wiary każdego chrześcijanina. Są najważniejsze w całym roku – dlatego domagają się specjalnego przygotowania, by móc właściwie je przeżyć. Nie wystarczy zwykłe przygotowanie, zwykły post. Potrzeba Wielkiego Postu – czasu, który odmieni serce i przygotuje na spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym.
Trzy filary Wielkiego Postu

Modlitwa, post, jałmużna – brzmią prosto, jednak nie zawsze są takie oczywiste w codziennym życiu. By móc je zrealizować, trzeba najpierw zrozumieć ich istotę.

Modlitwa
Modlitwa to okazja do rozmowy z Bogiem, o którą warto szczególnie zadbać w okresie Wielkiego Postu. Aby przynosiła owoce, musi być systematyczna i pełna skupienia. Warto zadbać tu o odpowiedni czas, wyłączyć komputer, telefon i uwolnić się od innych rozpraszaczy. Te z pozoru drobne zabiegi umożliwią pełniejsze przeżywanie modlitwy i faktyczne przybliżenie do Boga.
Warto podejść do modlitwy kreatywnie i skorzystać z pomocy, które pomogą znaleźć odpowiednie słowa, zmobilizują do codziennego spotkania z Bogiem i pomogą dobrze je przeżyć.

Post
Post to nie tylko wyrzeczenie, ale też refleksja, gdzie w moim życiu brakuje Boga i realizacji Jego przykazań. Warto nie ograniczać się tu do rezygnacji z niektórych potraw, ale dostrzec własne słabości i właśnie wśród nich wybrać swoje wyrzeczenia. Może będzie to skończenie z przeglądaniem niektórych portali internetowych, a może wyzwanie codziennego wstawania 10 minut wcześniej, by znaleźć czas na modlitwę?

Jałmużna
Dawanie jałmużny niektórym kojarzy się wyłącznie z finansowym wsparciem ubogich. I choć nie można zapominać o tej formie, warto uświadomić sobie, że jałmużna to dawanie czegoś od siebie w szerokim tego słowa znaczeniu. Można ofiarować swój czas – spotkać się z potrzebującymi, odwiedzić starszych. Odezwać się do tych, z którymi jesteśmy w konflikcie, i wyciągnąć rękę do pojednania. Warto też dzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, pomagając i doradzając tam, gdzie jesteśmy potrzebni.

Wielki Post – o czym należy pamiętać
Pierwsze i najważniejsze – skoncentrujmy się na Chrystusie. To On jest najważniejszy w Wielkim Poście, który ma być czasem budowania relacji z Nim i Bogiem Ojcem. Kiedy uświadomimy sobie ten cel, dużo łatwiej będzie nam podejmować różnego rodzaju praktyki i postanowienia prowadzące do Niego.
Jakie praktyki warto i należy podjąć? Skorzystaj z poniższej listy, by dobrze zaplanować nadchodzące 40 dni:
wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, regularna lektura Pisma Świętego, udział w rekolekcjach wielkopostnych, codzienna modlitwa, unikanie uczestnictwa w hucznych zabawach, udział w modlitwie wspólnotowej, np. podczas nabożeństw gorzkich żali i drogi krzyżowej, zwrócenie większej uwagi na potrzeby innych i pomoc im, korzystanie ze spowiedzi, rezygnacja z używek, podejmowanie własnych, osobistych postanowień.