Eucharystia
- Biskup Gliwicki udziela wszystkim diecezjanom oraz innym osobom przebywającym na terenie Diecezji Gliwickiej, dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św.
- Solidaryzując się z apelem władz państwowych prosi się wiernych, by także w niedziele i święta nakazane pozostali w domach i łączyli się ze sprawowaną Eucharystią za pomocą transmisji internetowych, radiowych i telewizyjnych.
- Dostępne są transmisje internetowe z naszego kościoła na naszym parafialnym kanale YouTube. https://www.youtube.com/channel/UC6b5c9OQibloqG9WmRgPSiA Msze święte będą transmitowane w niedziele o godz. 9.00 i 11.00, w pozostałe dni tygodnia o 17.00.
- Ze względu na stan epidemiczny wszyscy wierni są zachęceni do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez komunię świętą duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą:Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cie przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.
- Zezwala się na odprawianie Mszy św. z ludem z zastrzeżeniem, że w kościele może przebywać maksymalnie taka ilość osób, aby na jednego wiernego przypadało co najmniej 15 m² powierzchni użytkowej kościoła (czyli 70 osób w naszym kościele).
- Osoby uczestniczące we Mszy św. zobowiązane są do zachowania sanitarnych wymogów bezpieczeństwa, w tym mają mieć zasłonięte usta i nos. W ławkach należy zachować odpowiedni odstęp (min. 2 metry). Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.
- Do Komunii św. należy podchodzić z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami. Zaleca się, aby Komunię św. przyjmować na rękę. Natomiast osoby przyjmujące Komunię św. do ust powinny przyjmować ją na końcu.
- Czas komunii świętej wielkanocnej, nakazanej trzecim przykazaniem kościelnym, obejmuje w Polsce okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.
- Posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. jest zawieszona do odwołania.
- Służbę liturgiczną przy ołtarzu (do czasu wznowienia zajęć w szkołach) mogą pełnić tylko pełnoletni ministranci.
- Dzieci do 13. roku życia w kościele mogą przebywać wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Spowiedź
- Ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności wierni są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe; wyznanie grzechów odpuszczonych w sposób nadzwyczajny w sakramentalnej spowiedzi pod sankcją wpadnięcia na nowo w grzech śmiertelny.
- Istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu w salce parafialnej po wcześniejszym umówieniu przez domofon (przycisk „Spowiedź”) lub telefon duszpasterski (881 776 552).
Chrzest
- W trakcie sprawowania Sakramentu Chrztu należy bezwzględnie zachować zasadę obecności ograniczonej liczby osób.
- Jeżeli nie ma zagrożenia życia dziecka, sugerujemy rodzicom dziecka, by sprawowanie sakramentu odłożyć na czas po pandemii.
I Komunia Święta
- Termin udzielenia Pierwszej Komunii Świętej i związanej z tym pierwszej spowiedzi dzieci będzie możliwy do ustalenia dopiero po wznowieniu zajęć w szkołach.
Namaszczenie chorych
- Zawieszona zostaje posługa sakramentalna wobec chorych, chyba, że osoba chora znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci.
Sakrament małżeństwa
- Ze względu na stan epidemiczny zachęcamy nupturientów do przełożenia terminu zawarcia małżeństwa kanonicznego na czas bardziej dogodny.
- W przypadku sprawowania tego sakramentu bezwzględnie należy przestrzegać przepisów władz państwowych co do ilości obecnych w kościele osób.
Pogrzeb
- Pozostaje w mocy nakaz ograniczenia uroczystości pogrzebowych jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), którą można odprawić w obecności najbliższej rodziny zachowując jednak bezpieczną odległość pomiędzy obecnymi oraz przepis prawa państwowego o ograniczeniu liczby uczestników zgromadzeń.
Inne
- Kościół jest otwarty na modlitwę osobistą w godz. od 8.00 do 17.00 (od wtorku do soboty) oraz niedziele pomiędzy Mszami świętymi. W kościele jednorazowo nie może przebywać więcej niż 70 osób.
- Osoby przebywające w kościele lub na cmentarzu zobowiązane są do zachowania sanitarnych wymogów bezpieczeństwa, w tym mają mieć zasłonięte usta i nos. W ławkach należy zachować odpowiedni odstęp (min. 2 metry).
- Nadal pozostają zawieszone nabożeństwa, jak również wszelkie spotkania formacyjne, pielgrzymki i wyjazdy.
- Zgodnie z zaleceniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zachęcamy do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w swoich rodzinnych domach.
- Kapłani pozostają do stałej dyspozycji wiernych. W razie potrzeby kontaktu prosimy o kontakt telefoniczny (881 776 552) lub internetowy